skip to Main Content

Haliç Kongre Merkezi

Haliç Kongre Merkezi

Dünyaca meshur Haliç kiyilarinda bulunan Haliç Kongre Merkezi’ne sehrin her noktasindan, E-5 ve TEM otoyollari kullanilarak ulasim saglanmaktadir. Ayrica merkez, Miniatürk’e ve Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi’ne de yürüme mesafesindedir. Üstelik insasi yeni tamamlanan Bomonti-Dolmabahçe ve Kâgithane-Piyalepasa tünelleri sayesinde, Haliç Kongre Merkezi’nden, sehir merkezinde bulunan konaklama ve alisveris mekânlarina, özel araçla Istanbul trafigine takilmadan 10 dakika kadar kisa bir sürede gitmek mümkündür.
Günes isinlari, Haliç’in sulari üzerinde parladikça neden buraya ‘Altinboynuz’ dendigi daha net anlasiliyor. ‘Irmak agzi’ anlamina gelen Haliç, Istanbul Bogazi’nin bir uzantisidir.

Haliç Kongre Merkezi Konumu hakkında

Tarihî Istanbul yarimadasini sekillendirmis ve sirasiyla Byzantion, Konstantinopolis ve Istanbul adlarini almis olan sehre Haliç, 2000 yil boyunca dogal bir liman olmustur. Hem körfeze hem de kiyilarindaki bölgeye ismini veren Haliç, Osmanli dönemi boyunca Rum, Yahudi, Cenevizli ve diger azinliklarin tercih ettigi bir yerlesim bölgesi olmustur. Ünlü Rönesans sanatçisi Leonardo da Vinci, Sultan II. Beyazid için, Haliç’in girisine insa edilmek üzere 240m. uzunlugunda bir köprü tasarimi yapmistir fakat bu köprü II. Beyazid’in mühendislerinin hesapta hata oldugunu söylemeleri üzerine yapimindan vazgeçilmistir.

Tarihi Yarımada Organizasyon

Haliç kültürlerin, dinlerin ve geleneklerin harmanlandigi bir yer olmustur. ‘Mutlu mekân’ anlamina gelen “Sadabad” ismi ile anilan Haliç, 18. yüzyil boyunca Osmanli devletinde üst sinifin konaklarinin ve lâle bahçelerinin bulundugu bir dinlenme alaniydi. Günümüzde Haliç’in iki kiyisi da resmedilmeye lâyik güzellikteki gün batimlarinin izlendigi ve göz alici parklarin bulundugu bir bölge haline gelmistir. Fener ve Balat, geleneksel ahsap Istanbul evleri, eski mahalleleri, Bizans döneminden kalma kilise ve sinagoglariyla dikkat çekmekte, ayrica Ortodoks Hristiyanlarin ruhani merkezi olan Fener Rum Patrikhanesi’ne de ev sahipligi yapmaktadir. Bir baska tarihî bölge olan Eyüp’te, Istanbul’un en kutsal mekâni olarak kabul edilen, ilçeye ismini de veren, Eyüp Sultan Türbesi ve Camii bulunmaktadir.

Pierre Loti Tepesi ise, Haliç’in görkemli manzarasini yukaridan seyretmek isteyenler için en dogru adrestir. Bölgede diger görülmeye deger yerler arasinda Istanbul’un ilk minyatür parki ‘Miniatürk’, Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi, Kadir Has Üniversitesi ve modern sanat müzesi ‘Santral Istanbul’ bulunmaktadir. Kisacasi, Haliç günümüzde egitim, kültür ve güzel sanatlarin merkezi olarak anilmaktadir.

Haliç Kongre Merkezi iletişim
Adres: Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE
Telefon: (212) 311-11-11
Fax: (212) 311-11-99
Email: info@halic.com

 

Back To Top